Pomoc

Najczęściej zadawane pytania.

Czy cena, która wyświetla się na stronie zawiera usługę przygotowanie projektu graficznego?

W cenie nie jest zawarta usługa przygotowania projektu graficznego, jest to odrębna usługa, dodatkowo płatna. Przygotowanie indywidualnego projektu graficznego wyceniamy indywidualnie według potrzeb każdego klienta.  W przypadku chęci skorzystania z usług naszego studia graficznego zachęcamy do kontaktu: kontakt@drukarnia-logos.pl

Czy Wasi Graficy mogą poprawić mój projekt?

Nie poprawiamy plików klientów, jednak jest możliwość zlecenia nam prac graficznych w ramach których dostosujemy projekt lub przygotowujemy nowy.

Czy plik może być wysłany w RGB?

Drukujemy w CMYK-u i plik powinien być przygotowany w przestrzeni barwnej CMYK. Przestrzenie barwne RGB i CMYK nie pokrywają się w 100%..

Czy plik może być wysłany w Pantone?

Drukujemy w CMYK-u i plik powinien być przygotowany w przestrzeni barwnej CMYK. Istnieje jednakże możliwość symulacji kolorów Pantone podczas druku.

Dlaczego kolory na wydruku różnią się od tych na monitorze?

Kolory te różnią się z kilku powodów:

  • Monitory wyświetlają kolory w przestrzeni barwnej RGB, a wydruki powstają z mieszania kolorów w przestrzeni barwnej CMYK. Przestrzenie barwne RGB i CMYK nie pokrywają się w 100%.
  • Każdy monitor będzie inaczej wyświetlał barwy (wystarczy zobaczyć w sklepie kilka działających obok siebie monitorów).
  • Farby drukarskie pochodzące od różnych producentów będą także różniły się barwą i nasyceniem.
  • Na wydrukowany kolor duże znaczenie ma także podłoże – np. papier niepowlekany, powlekany oraz oświetlenie.

Jak przygotować poprawnie plik graficzny do druku?

Właściwy sposób przygotowania plików graficznych znajduje się w opisie każdego produktu. W przypadku problemów zachęcamy do konatktu.

Jak dostarczyć pliki do zamówienia?

Pliki można wgrać bezpośrednio przy składaniu zamówienia lub po jego złożeniu logując się na „Twoje konto/Zamówienia/Wgraj plik”.

Pliki do 10MB można przesłać e-mailem. Większe pliki można umieścić na serwerach typy wetransfer.com lub drobox.com i przesłać nam link do pobrania.

Co to spady, pasery i linie cięcia?

Spady – obszar druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza.

Paser – znak graficzny służący do pasowania kolorów druku czy też pasowania stron przy druku dwustronnym.

Linia cięcia – cienka linia pokazująca miejsce w którym praca ma być przycięta.

Czym różni się druk cyfrowy od druku offsetowego?

Najczęściej spotykanymi w biznesie rodzajami druku są druk offsetowy i cyfrowy.

Druk offsetowy należy do najbardziej zaawansowanego sprzętowo i działającego w skali przemysłowej.  Charakteryzuje się najwyższą rozdzielczością wydruku spośród technologii druku, która dochodzi do 4800 DPI, jednak rozdzielczość zalecana do wydruków offsetowych wynosi 300 DPI. W druku offsetowym obraz jest przenoszony z płaskiej formy, na której jest uprzednio naświetlany w naświetlarce CTP, na podłoże drukowe, którym jest zazwyczaj papier. Dlatego ze względu na koszt naświetlenia matrycy, druk offsetowy jest drukiem wysoko nakładowym, którego opłacalność względem druku cyfrowego rozpoczyna się od dużych nakładów.

Druk cyfrowy laserowy charakteryzuje się tym, że przygotowanie obrazu do wydruku odbywa się praktycznie bez kosztów i nie wymaga znacznych nakładów czasu. Druk może zostać dowolnie wstrzymany i wznowiony. Niestety druk cyfrowy laserowy zazwyczaj jest wykorzystywany do wydruków o rozmiarach SRA3.

Jakie są rodzaje druku solwentowego?

W naszej drukarni drukujemy:

  • twardym solwentem – trwałość wydruku 2-7 lat, jakość wydruku 720dpi, maksymalna szerokość materiału 3,2m, przy długości max. do 50 mb
  • ecosolwentem – trwałość wydruku poniżej 2 lat, jakość wydruku 1440 dpi, maksymalna szerokość materiału 1,6m przy długości max. do 50 mb.

Zastosowanie wydruków solwentowych:

  • twardy solwent –  reklama zewnętrzna – banery, siatki, plandeki, tablice;
  • ecosolwent – reklama wewnętrzna i zewnętrzna, gdzie wymagana jest wysoka jakość wydruków tj.: plakaty, wydruki pod systemy wystawiennicze, kasetony, lekkie banery, reklama na pojazdach, naklejki, kasetony itp.

W celu wydłużenia trwałości wydruków istnieje możliwość zastosowania laminatów – folii, które nakłada się na powierzchnię wydruku uzyskując dodatkowe zabezpieczenie na promieniowanie UV oraz na zarysowania.